Najnowsze wiadomości

29 kwietnia 2024 2:48

Atrakcje na upalne dni w okolicach Krakowa. Zalew Bagry.



Zalew Bagry to największy akwen wodny leżący w granicach miasta Kraków. Jego powstanie jest wynikiem zatopienia wyrobisk żwirowni. Zalew zlokalizowany jest na terenie Płaszowa, w Dzielnicy Podgórze, między ulicą Lipską, a Wielicką. To niemal geograficzny środek miasta. Zaledwie kilka kilometrów dzieli Bagry od Wzgórza Wawelskiego. Zalew ma aż 31 hektarów powierzchni.

Jak powstał Zalew Bagry?

Dawniej na tym terenie wydobywano żwir i glinę, która dostarczana była głównie na budowę rozwijającego się węzła kolejowego w Prokocimiu. Co ciekawe, w trakcie pierwszej wojny światowej do wydobywania żwiru i gliny zatrudniano jeńców rosyjskich. W okresie drugiej wojny światowej zajęto się eksploatacją wschodniej części obecnego Zalewu Bagry. To wówczas powstały stacje pomp. Woda, która gromadziła się w wyrobiskach była odprowadzana przy ich pomocy do Wisły. Na terenie Bagrów do dziś odkrywane są przez nurków zatopione obiekty np. torowisko kolejki wąskotorowej z wagonikami.

Zalew Bagry dzisiaj

Zalew Bagry jest fantastycznie oddzielony od miejskiego zgiełku. Wzdłuż prokocimskich brzegów jeziora przebiegają tory kolejowe. Dopiero za nimi znajdują się bloki Prokocimia. Akwen jest, zatem odgrodzony od wielkomiejskiej dżungli w dosyć naturalny sposób. Na płaszowskim brzegu Bagrów, gdzie zlokalizowana jest przystań KŻ Horn Kraków, można w otoczeniu drzew i trzcin zażyć prawdziwego spokoju i znaleźć ochłodę w trakcie upalnych dni.

Bardzo ciekawa jest niewielka zatoczka znajdująca się od strony Małego Płaszowa. To tutaj mieszkańcy Krakowa mogą cieszyć się plażą miejską z pomostem i wieżą ratowniczą. To nie jedyna plaża nad Bagrami, ale jest tu najbardziej bezpiecznie. W otoczeniu jeziora znajdziemy również wiele dzikich plaż, zatoczek i półwyspów, które okupowane są przez wędkarzy i ornitologów. Bagry to znakomite miejsce do obserwowania ptaków.

Wokół zalewu mieści się wiele obiektów rekreacyjnych, żeglarskich oraz szkoleniowych, a wśród nich Klub Żeglarski HORN Kraków, AZS Kraków oraz Stowarzyszenie OMEGA. HORN organizuje na Bagrach regaty oraz wiele imprez lokalnych. Co jakiś czas odbywają się tu spotkania żeglarskie, szkolenia „wakacje pod żaglami” oraz półkolonie dla dzieci i młodzieży. Z wieży widokowej usytuowanej przy budynku przystani Klubu Żeglarskiego można podziwiać niezwykle ciekawe widoki. Wzdłuż wschodniego brzegu jeziora biegnie natomiast ścieżka przyrodnicza, doskonale nadająca się na spacery.

Zalew Bagry bardzo często bywa porównywany do Małych Mazur, gdyż ogromnym atutem tego miejsca jest cisza i spokój. Woda jest ciepła, a brzegi niskie, w związku z tym warunki do żeglowania są naprawdę fantastyczne. Żeglarzy można tutaj spotkać nie tylko w lecie, ale od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Gdy żeglarze kończą swój sezon nad Bagrami pojawiają się Morsy, czyli miłośnicy lodowatych kąpieli z Klubu Kaloryfer. Cały czas do dyspozycji gości pozostaje hotel oraz Tawerna Klubu Horn.